Tisá a okolí


Obec Tisá se nachází v nádherném prostředí Labských pískovců na západním okraji Národního parku Českosaské Švýcarsko, leží v nadmořské výšce  560 m.n.m., má na 1000 stálých obyvatel. Je významným rekreačním a turistickým centrem oblasti. Krásné a klidné prostředí Tiských stěn, okolní lesy a rybníky umožní strávit aktivní dovolenou horolezcům, milovníkům výletů i procházek a cykloturistům.

V letním období je možno využít mnoha turistických značených cest, naučné stezky procházející Tiskými stěnami, značených cyklotras. Tiské stěny a nedaleké stěny v Rájci a Ostrově, stěny v nedalekém Bielatalu, v údolí Labe jsou skutečným rájem horolezců. Koupání je možné přímo v přírodě v některém z nedalekých rybníků nebo lze využít některé z veřejných koupališť v okolí - termální bazény v Děčíně a Ústí n.L. , veřejná koupaliště v saském Cunnersdorfu nebo Berggießhübelu. Je možné podnikat i výlety do dalších zajímavých míst Národního parku Českosaské Švýcarsko - Sněžník, Hřensko (soutěsky na řece Kamenici), Pravčická brána, Jetřichovice, údolí Labe (výlet lodí), na Saské straně pak Königstein, lázeňská městečka Bad Gotleuba nebo Bad Schandau. Možné je navštívit i nedaleké pamětihodnosti - památníky Napoleonských válek u Chlumce a Přestanova, děčínský zámek, hrad Střekov nebo některé z nedalekých měst - lázně Teplice, Děčín nebo Ústí nad Labem. Do hlavního města Prahy nebo historických Drážďan je hodina jízdy autem.

V Tisé je možno strávit i aktivní zimní dovolenou - běžecké stopy bývají upravovány a nabízejí na 30km tratí s minimálním převýšením, k dispozici je 500m dlouhý lyžařský vlek s umělým osvětlením pro nenáročné lyžaře, nádherné jsou procházky zimní krajinou Tiských stěn, výlet na Sněžník. Lyžařské středisko Telnice je vzdálené 12km.